Przedstawiając podstawowe różnice w budowie anatomicznej samca i samicy, postaram się przybliżyć temat. Pająki można seksować na dwa sposoby.



Pierwszy sposób:
Sposobem pozwalającym nam rozpoznać płeć wizualnie już w okolicy 5-6 wylinki, jest seksowanie po wewnętrznej stronie wylinki. Jednak, z własnego doświadczenia wiem, że aby jednak rozpoznać na 100% pająk musi być trochę większy. nie u każdego gatunku dymorfizm jest tak wyraźny. Aczkolwiek, u dużych gatunków ptaszników (np. Theraphosa blondi) płeć określiłem po 3 wylince. Aby określić płeć po wylince, należy ją wcześniej do tego odpowiednio rozłożyć. Najlepiej jest to zrobić zaraz po tym jak pająk ją zrzucił. Jeżeli jednak nie byliśmy obecni przy wylince i nie mamy takiej możliwości, dobrze jest ją wcześniej namoczyć, co nam znacznie ułatwi rozłożenie. Wylinkę należy rozkładać bardzo delikatnie, ponieważ łatwo ją uszkodzić w szczególności u jeszcze młodych pająków. Wylinkę rozkładamy na płaskiej powierzchni, pomagając sobie np. szpilkami. Poniższe zdjęcia przedstawiają rozłożoną wylinkę Brachypelma vagans.





Czego szukać?
Kolejne zdjęcia przedstawiają wylinkę samicy i samca. W przypadku samicy jest wyraźnie widoczna spermatoteka między płucotchawkami, której brak u samca.

SAMICA
Cyclosternum fasciatum
SAMICA
Lasiodora parahybana
SAMICA
Cyclosternum fasciatum


SAMIEC
Brachypelma vagans


Sposób drugi:
Drugim sposobem jest seksowanie po budowie otworu płciowego. Aby w ten sposób rozróżnić płeć musimy widzieć podwozie pająka :]. Aby zobaczyć spód pająka można go podnieść albo zagonić na szybkę terrarium lub do przeźroczystego pudełka w którym będziemy mogli swobodnie oglądać pająka. Jeżeli chodzi o podnoszenie pająka, jest to dość ryzykowny sposób. Nieumiejętne podniesienie może się skończyć uszczerbkiem na zdrowiu podnoszącego lub podnoszonego :] powyższy sposób podnoszenia pająka opisany jest tu.

Czego szukać?
Na kolejnych zdjęciach widać samicę i samca Lasiodora parahybana. U samicy szczelina płciowa jest szeroka, natomiast u samca wąska. Następną widoczną różnicą jest kształt płytki płciowej. U samic przybiera ona kształt trapezu, natomiast u samców kwadratu.

SAMICA
Lasiodora parahybana
SAMIEC
Lasiodora parahybana


Dojrzałość płciowość samców:
Dorosły płciowo samiec staje się po przejściu ostatniej wylinki. Wtedy to wykształca się szereg charakterystycznych tylko dla samców cech.

  • Bulbusy - męskie organy rozrodcze zlokalizowane na końcach nogogłaszczkach.
  • Haki - znajdują się na przedniej parze odnóży.


    bulbusy i haki u dorosłego samca Lasiodora parahybana




    Różnice można też zaobserwować posiadając pająki z tego samego kokonu. Hodując rodzeństwo można zauważyć, że samiec szybciej dorasta. Jego ciało jest smuklejsze a kończyny zdecydowanie dłuższe. Natomiast samica linieje, dużo rzadziej i większych odstępach czasu. W naturalnym środowisku dojrzały samiec jest gotowy do kopulacji, zanim jego siostra osiągnie dojrzałość płciową. W ten sposób natura zabezpieczyła się przed kazirodztwem.


    Na podstawie własnych doświadczeń oraz literatury
    BoCHnioR & Nephila



  • Copyright © 2007 www.e-faunarium.pl