Wąż zbożowy

Elaphe guttata (Linnaeus, 1766)



Występowanie:
USA. W naturalnym środowisku zamieszkuje tereny zalesione, na polach uprawnych, nieużytkach, czyli tam gdzie łatwo o pokarm (podstawowym pokarmem są niewielkie gryzonie takie jak np. myszy).

Wygląd:
Zbożówki to sznurówki :P osiągają przeciętność długość 130cm, chociaż zdarzają się osobniki, które dorastają do 180cm. Ubarwienie zbożówek jest bardzo urozmaicone, od białej, kremowej, szarej aż do pomarańczowej, ceglastej i czerwonej. Na grzbiecie ma plamy w kolorach czerwonych z delikatna czarną otoczką. Na brzuszku łuski układają się w wyraźną szachownicę. Są to węże o bardzo zróżnicowanych barwach oraz wzorach dlatego nie jest możliwe spotkanie drugiego takiego samego węża. Poprzez kojarzenie węży o rożnym ubarwieniu uzyskano ponad 50 odmian barwnych zbożówek. Przy dobrych warunkach hodowlanych dożywają nawet do 20 lat.

Wylinka:
Co jakiś czas węże przechodzą wylinkę. Rosną przez co ich skóra staje się za mała więc ja zrzucają wymieniając ją na "większą". Węża przed wylinką łatwo poznać. Jego skóra traci soczyste kolory, staje się matowa, lekko szarawa. Oczy wyglądają jakby były zakryte błoną. W tym okresie węże lubią się "moczyć" w baseniku, należy pamiętać, że wtedy trzeba pilnować aby wilgotność w terrarium była odpowiednia (wysoka wilgotność ułatwi zbożówce przejście wylinki). Może się zdarzyć, że przed wylinką nie będzie chciał przyjmować pokarmu, jednak w przypadku Gonza tego nie zauważyłam (kolejny żarłok).

Aktywność:
W opisach pisze ze wąż ten prowadzi raczej dzienny tryb życia, jednak obserwując Gonza mogę stwierdzić, że jest najbardziej aktywny zaraz po zgaszeniu światła w terrarium. Wtedy to wypełza z kryjówki i buszuje po całym terrarium w poszukiwaniu pokarmu.

Pokarm:
Podstawą diety Gonza są myszy, nawet gdy był sznurówką zdecydowanie wolał małe myszki niż oseski. Jednak ze względu na możliwość ugryzienia węża staramy się karmić go martwymi, myszami i raczej wybredny nie jest. Młode zbożówki karmimy 2 razy w tygodniu, natomiast dorosłe osobniki już znacznie rzadziej, wystarczy raz na 2-3 tygodnie.

Terrarium:
Terra dla zbożówek powinno być dostosowane do ilości węży jaką chcemy trzymać, dla jednego dorosłego osobnika wystarczy ze jego długość będzie odpowiadała 2/3 długości węża, a dla każdego dodatkowego węża należy dodać 25%. Terrarium dla węży zbożowych powinno być zdecydowanie dłuższe niż wysokie, gdyż te węże raczej rzadko się wspinają. Za podłoże może nam posłużyć torf, mieszanka torfu z piaskiem (1:1), chips kokosowy. W terrarium starając się odtworzyć naturalne środowisko umieszczamy korzenie, kawałki kory, kamienie które będą również kryjówka dla węża. Należy zadbać by w terrarium był basenik z wodą, którą codziennie wymieniamy, gdyż waż może oddawać tam nieczystości. Terra oświetlamy (cykl 12-14 godzinny) zwykłą żarówka lustrzanką o mocy odpowiedniej aby uzyskać temperaturę 24-28 st. Celsjusza, pod promiennikiem może dochodzić nawet do 32 st. Wilgotność powinna się utrzymywać ok. 50-70%.

Dymorfizm płciowy:
Samce są zdecydowanie mniejsze i szczuplejsze od samic. Mają one dłuższy ogon o 1/3 od samicy, który jest również u nasady szerszy (obecność półprącia). Płeć można określić również za pomocą sondy, jednak tym powinni się zająć doświadczone osoby gdyż niefachowe sondowanie może uszkodzić narządy kopulacyjne samca.

Ciekawostki:
Wąż ze względu na swoje niewielkie rozmiary polecany jest dla początkujących hodowców. Jest łagodny i mało wymagający wiec nie będzie sprawiał problemów hodowlanych.

Na podstawie własnych doświadczeń oraz literatury
Nephila & BoCHnioR



Copyright © 2007 www.faunarium.pl