Występowanie:
Jeden z najczęściej hodowanych gekonów. W warunkach naturalnych zamieszkuje tereny pustynne i półpustynne (Turcja, Iran, Irak, Turkmenistan oraz północno zachodnie Indie). W hodowlach najczęściej spotykane są przedstawiciele gatunku E. macularius głównie pochodzące z Pakistanu.

Eublepharis macularius w naturalnym środowisku żyją w stadach liczących od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu osobników, dlatego zalecane jest trzymać w terrarium kilka gekonów. Najlepiej hodować gekony w haremie gdyż samce broniąc swojego terytorium robią się niezwykle agresywne co może się skończyć tragicznie dla słabszego. W sytuacji gdy trzymamy w terrarium same samice, można zaobserwować że jedna z nich okazuje dominacje innym samicom (zajmuje lepszą kryjówkę, odgania inne samice od pokarmu).

Wygląd:
Jaszczurka jak na gekona osiąga dość znaczne rozmiary, dorasta nawet do 28 cm. Ogon lamparta u dobrze odżywionego osobnika powinien być gruby, szeroki i lekko spłaszczony. Łapki są pozbawione narządów chwytnych za to wyposażone w malutkie pazurki ułatwiające gekonowi wspinaczkę.

Istnieje wiele odmian barwnych o których ja mam niewielkie pojecie gdyż osobiście posiadam 2 gekony o klasycznym ubarwieniu. A genetyki nienawidzę.

Wylinka:
Gekony co kilka tygodni zrzucają wylinkę. W tym okresie robią się osowiałe. W momencie linienia gekon zaczyna się ocierać o ścianki terrarium, kamienie w celu "zerwania" z siebie wylinki po czym ja zjada . Nie należy mu wtedy pomagać i zdejmować z niego wylinki. Czasami się zdarza, że zostaną mu "rękawiczki" na łapkach, których gek sam nie będzie w stanie sam się pozbyć. Należy wtedy delikatnie skropić gekonowi łapki wodą i delikatnie usunąć wylinkę.

Aktywność:
Jaszczurki są zwierzętami nocnymi. W dzień nie wykazują praktycznie żadnej aktywności. Większość czasu spędza w kryjówce, z której gekon wychodzi wieczorem w poszukiwaniu pokarmu.

Pokarm:
Gekony lamparcie w naturalnym środowisku odżywiają się bezkręgowcami wiec w terrarium powinna mieć zapewnioną podobną dietę. W środowisku terrorystycznym jest wiele sporów czym karmić gekony. Rozważając każde za i przeciw postanowiłam zmienić im dietę, prawie całkowicie rezygnując z podawania świerszczy. Od jakiegoś już czasu moje gekony dostają głównie larwy mącznika młynarka (oczywiście nie wolno zapominać o witaminach) i nie zauważyłam żadnych niepokojących objawów, wręcz przeciwnie, geki szybko i ładnie rosną. Oczywiście od czasu do czasu wpadnie im kilka świerszczy, którymi też nie pogardzą. W okresie letnim można urozmaicić dietę podawając plankton łąkowy. Należy się jednak liczyć, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że na planktonie mogą być różnego rodzaju pasożyty lub roztocza co może być przyczyną wystąpienia u gadów różnych chorób. Dwa razy w tygodniu powinno się podawać gekonowi witaminy oraz sepie (bogate źródło wapnia). Najlepiej obtoczyć świerszcza bądź mączniki w witaminach i takiego podać gekonowi. Dorosłym osobnikom oraz samicom w ciąży dobrze jest podać (jednak nie za często) mysiego oseska. Należy pamiętać o tym, aby gekonów nie przekarmiać. Nie zaszkodzi również zrobić im od czasu do czasu kilkudniową głodówkę. W terrarium powinna być stale świeża woda w miseczce. Gdy mamy małe osobniki miseczka nie może być zbyt głęboka żeby maluch się nie utopił.

Terrarium:
Ja trzymam dwa gekony w terrarium o wym.65x40x35. jak widać na fotkach ściany terra są zrobione ze styropianu (wzmocnione plastikową siatką) i pokryte zaprawą Atlas z pigmentem koloru "piaskowy". Aby efekt był bardziej pustynny dosypałam drobnego piasku do ostatniej warstwy pigmentu. Podłoże jak widać kamieniste. Ani ja ani gekony nie narzekają na podłoże. Temperatura w terrarium to ok. 30 stopni a na "ciepłej wyspie" dochodzi nawet do 38 stopni. Do ogrzewania używam zwykłej żarówki lustrzanki (25W) która w zupełności wystarcza. Jeśli chcemy obserwować co robi nasz gekon w nocy można im zafundować czerwoną żarówkę.

Doświadczenia:
Gekony lamparcie bardzo łatwo się oswajają, są bardzo ciekawskie i lubią obserwować co dzieje się poza terrarium. Czasami można "za bardzo" oswoić zwierzaka, który będzie się wręcz domagać wypuszczenia z terrarium. Wieczorem moje Tofiki czekają z noskami przyklejonymi do szyby żeby je chociaż na chwilę wypuścić. Łatwość hodowli, niewielkie wymagania oraz łagodne usposobienie czyni z Gekonów Lamparcich idealne zwierzęta terraryjne. Polecane szczególnie dla początkujących terrarystów.

Na podstawie własnych doświadczeń oraz literatury - Nephila



Copyright © 2007 www.faunarium.pl