Występowanie:
Australia. W naturalnym środowisku preferuje tereny pustynne, spotkać można agamę również na obrzeżach lasów, często wygrzewa się na przydrożnych słupach telegraficznych.

Wygląd:
Agamy przeważnie osiągają rozmiary 35-45 cm, czasami nawet 55cm. Ciało pokryte wyraźnymi łuskami, wzdłuż szerokiej głowy oraz brzuszka łuski w kształcie kolców. Ubarwienie agam zmienia się w zależności od ich nastroju, kondycji, wieku, dominującymi kolorami są ciemnoszary, ciemnobrązowy, jasnokremowy czasami z domieszką żółtego albo pomarańczowego.

Aktywność:
Jaszczurki o wybitnie dziennej aktywności, uwielbiają się wygrzewać i "łapią" każdy promień słońca. W terrarium po zgaszeniu światła natychmiast zasypia.

Pokarm:
Podstawą diety agam jest pokarm zwierzęcy (70%), ale również bardzo chętnie przyjmują pokarm roślinny. Nie sprawiają żadnych problemów żywieniowych, jedzą wszystko i dużo, a najwięcej tego co jest niejadalne :) Młode agamki karmimy raz dziennie, zwracając uwagę na to aby podawany pokarm był adekwatny do rozmiaru zwierzaka, podrostki jedzą do syta natomiast już dorosłe osobniki co 2-3 dni stale kontrolując ilość podawanego pokarmu (żarłoki). Raz w tygodniu należy podawać witaminy oraz sepie.

Moje Dzinkstery na co dzień jedzą:
Owady i pokarm zwierzęcy:świerszcze, mączniaki, ćmy, karaczany, plankton łąkowy
Liście, pędy, kiełki:natka marchewki, pietruszki, koperku, kiełki zbóż, mniszek lekarski, babka lancetowata, rzeżucha, koniczyna, bazylia, melisa, liście truskawek, rzodkiewki, malin
Owoce:brzoskwinie, jabłko, winogrona, gruszki, suszone owoce
Warzywa:marchewka, ogórek, brokuły, kukurydza

Dietę staram się urozmaicać i wprowadzać w jej skład coraz to nowe smakołyki. Agamy obowiązkowo powinny mieć w terrarium miseczkę z wodą którą codziennie wymieniamy. Ze względu na dużą zawartość "minerałów" wodzie z kranu moje dostają niegazowaną wodę mineralna.

Terrarium:
Terrarium dla brodaczy powinno być duże bo pozwalało zwierzakowi swobodnie buszować. Oświetlamy co najmniej 13 godzin na dobę (wystarczy żarówka lustrzanka o odpowiedniej mocy), obowiązkowo należy doświetlać agamy świetlówka UV o minimalnej mocy 8% UVB. Temperatura w terrarium od 26-35 stopni Celsjusza, pod promiennikiem może dochodzić nawet do 40 st.. jako podłoże Dzinkstery mają piasek kwarcowy (i go nie jedzą!), może być również chips kokosowy, kostka bukowa, glinka, łupki itd. Jako iż agamy mają tendencję do jedzenia wszystkiego co jest niejadalne, podłoże należy wybrać takie, które nie smakuje naszemu pupilowi. W terrarium umieszczamy dużo kamieni, łupek, korzeni które mają zapewnić zwierzakowi rozrywkę. Nie należy umieszczać żadnych roślin gdyż mogą zostać zjedzone i co gorsza zaszkodzić agamie.

Ciekawostki:
Agamy brodate są łagodnymi jaszczurkami, łatwo się oswajają, bardzo ciekawskie, lubią obserwować co dzieje się poza terrarium. Są łatwe w utrzymaniu a więc mogą je hodować nawet początkujący jednak agamy to żarłoki niesamowite, więc należy się liczyć z dość wysokimi kosztami utrzymania. Agamy są zwierzętami stadnymi i dobrze czują się w towarzystwie innych brodaczy jednak trzymając więcej zwierzaków możemy zauważyć dominującą pozycje jednego osobnika, dlatego w terrarium nie powinniśmy trzymać więcej niż jednego samca. Zdarza się, że próba dominacji w stadzie kończy się tragicznie dla słabszego.

Zachowanie:
Próba dominacji w stadzie- w roli głównej: Dżiknster (16cm) i Maluch (11cm). Agamy od zakupu były trzymane w terrarium, po 3 miesiącach przebywania w jednym terrarium, następująca sytuacja: większa trzyma malucha w pysku za ogon lata z nim po całym terra, maluch bezwładnie obijał się o kamyczki po czym wskoczyła z nim do wody podtapiając go. Udało mi się wyrwać go jej z pyska, chociaż nie chciała puścić, dopiero musiałam wepchnąć jej lekko długopis w pyszczek i wtedy paskuda puściła Malucha, który przez 20 minut udawał denata. Dopiero po porządnym dogrzaniu zaczął pomału dochodzić do siebie. Od tego momentu łobuzy są rozdzielone. Będę je łączyć dopiero jak już obie będą sporymi podrostkami, na razie pozostało im się oglądanie przez szybę.

Waving- agama na widok drugiego brodacza zatacza przednią łapka szerokie koła, jaszczurki tak reagują na obce jaszczurki bądź te, których dawno nie widziały. Jednak dzikster często tak "macha" jak się porządnie naje.

Zachowania agresywne- w chwilach zagrożenia agamki się "puszą", kiwają głową oraz robią przysiady na przednich łapkach (pompki), często też otwierają pyszczek chcąc w ten sposób odstraszyć intruza :) Maluch jak na razie nie przejawia żadnych z powyższych zachowań za to Dżinks lubi od czasu do czasu pokazać ząbki.

Piramidka- zwierzaki żyjące w jednym terrarium kładą się na sobie i się wygrzewają pod promiennikiem. Przed rozdzieleniem Maluch wdrapywał się na plecy Dżinkstera i się wygrzewał.

Na podstawie własnych doświadczeń oraz literatury - Nephila



Copyright © 2007 www.e-faunarium.pl